کد خبر : 25674
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ - ۸:۱۵
10 views بازدید

اتومبیل های خودران ؛ جناینکاران بزرگ قرن یا دوست‌دار انسان‌ها؟

به نوشته سایت رکاب و با استناد به گفته دیجی لند ما در بیشتر مواقع با دید مثبت به اتومبیل های خودران نگاه کرده‌ایم. حال در این مقاله با رویکردی دارای اختلاف می‌خواهیم به ابعاد منفی و خطراتی که برای بشریت بهمراه دارند نگاه کنیم. گوگل، تسلا، اوبر و بسیاری از کمپانی‌های خودروسازی در تمامی جهان همگی در حال پیشرفت اتومبیل های خودران  خود هستند. […]

به نوشته سایت رکاب و با استناد به گفته دیجی لند

ما در بیشتر مواقع با دید مثبت به اتومبیل های خودران نگاه کرده‌ایم. حال در این مقاله با رویکردی دارای اختلاف می‌خواهیم به ابعاد منفی و خطراتی که برای بشریت بهمراه دارند نگاه کنیم.

گوگل، تسلا، اوبر و بسیاری از کمپانی‌های خودروسازی در تمامی جهان همگی در حال پیشرفت اتومبیل های خودران  خود هستند. تمامی این کمپانی‌ها اعتقاد دارند که در آتی دیگر نیازی نیست برای جابجا شدن از یک مکان به مکانی دیگر، خودرو الزامی به راننده داشته باشد؛ به جای آن ما تنها باید بگوییم که کجا خواهیم رفت. این مفاهیم، اساسا ماهیت حمل و نقل را تغییر می‌دهند.

این می‌تواند دلنشین باشد، مخصوصا برای مردمی که هیچگاه علاقه‌ای به رانندگی در خیابان‌های پر ترافیک و شلوغ شهر را ندارند و از این کار کلافه می‌شوند. با اینحال در برخی موارد پیامدهای ناخواسته‌ای نیز در اینجا می باشد که ما باید مراقبشان باشیم. اتومبیل های خودران مانند ماشین های پرنده که کمی قدیمی‌تر هستند، قادر اند یک برنامه مفهومی بسیار خطرناک باشند یا به سختی جانشین شیوه‌های حال حاضر برای تغییر مردم در تمامی جهان شوند.

عده ای از ریسک‌هایی که این دسته از اتومبیل‌ها بهمراه دارند، قادر اند از خطرات فیزیکی برای انسان‌ها گرفته تا موارد اخلاقی قابل بحث را در بر بگیرند. ما در این‌جا به بررسی ۷ مورد از اساسی ترین خطراتی خواهیم پرداخت که امکان دارد در آتی اتومبیل های خودران دلیل آن‌ها باشند. پیشتر با ما همراه باشید.

۱٫ سرقت خودران

کمی در باب چنین جمله ای فکر کنید. شما از محل کارتان در حال بازگشت به منزل هستید و پشت چراغ قرمز می‌ایستید، یک خودرو دیگر نیز کنار شما می‌ایستد. سپس شما یک اسلحه را درست در پشت گردن خود حس می‌کنید. شخصی در پشت اتومبیل شما پنهان شده بوده است. چگونه آن وارد اتومبیل شما شده است؟ هیچ فرضیه‌ای ندارید! شما باید به مسیری که آن فرد جانی دستور می‌دهد بروید،‌ همزمان با اینکه مطمئن نیستید آیا تا آخر روز زنده خواهید ماند یا نه!

حال فرض کنید هیچ اسلحه‌ای نیست. هیچ شخصی داخل خودرو شما نیست. شما پشت چراغ قرمز می‌ایستید، با اینحال بعد از آنکه چراغ سبز شد، خودرو شما به مسیری دارای اختلاف از منزل شما هدایت می‌شود. شما تلاش می‌کنید شرایط را درست کنید، با اینحال هیچ کاری تاثیر ندارد. به ذهن خطور میکند که خودرو شما صاحب یک ذهن شده است. سپس سرعت خودرو شما گسترش می یابد و شما اکنون در منطقه‌ای خارج از محل زندگیتان قرار دارید!

عزیزان شما در منزل پیغامی را از جانب عده ای مردم جنایتکار دریافت می‌کنند و…

آیا فکر می‌کنید چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد؟ دانش پژوهان هم اینک نمایش داده‌اند که به چه نحو می‌توان وسایل نقلیه حال حاضر وصل به شبکه جهانی وب را هک کرد. اتومبیل‌های مدرن، کامپیوترهایی قرار گرفته بر روی four چرخ هستند که بخش‌های مختلف آن‌ها با یک شبکه به یکدیگر تماس دارند. حتی این‌ها هنوز اتومبیل های خودران نیستند، پس در نظر بگیرید که در آتی هکرها چقدر بیشتر از اکنون قادر اند بر روی جنبه‌های مختلف نرم افزار وسایل نقلیه متمرکز شوند.

۲٫ تصادف‌های ترافیکی عمدی

ممکن است این خودرو شما نباشد که به هشدار می‌افتد، این می‌تواند نمونه دیگری از اتومبیل‌های در حال تردد باشد. یک دقیقه سرعت اتومبیل شما گسترش می یابد، سپس چراغ‌ها خاموش می‌شوند و شما دیدتان را از دست می‌دهید. چیزی که شما اکنون با آن مواجه هستید، خودرو شما از به روی گارد ریل رفته و همینطور خیره به خیابان ماتتان برده است!

برای شما هم جالب است:   فروش دو ورژن‌ی ویژه از آستون مارتين در بریتانیا

اتومبیل های خودران

دیگر اینجا مهم نیست که چقدر مهارت رانندگی شما بالاست! خودروی شما به فرمان‌هایتان جواب خوبی نمی‌دهند و این خرابی‌ها را فارغ از همه چیز به بار آورده است. در این بین ترافیک سنگینی در خیابان شکل می‌گیرد، مردمی می‌میرند، هیچکس در حال حرکت نیست و تجارت نیز به حالت رکود درآمده است. در اینجا آمبولانس‌هایی وجود دارند که نمی‌توانند به بیمارستان منتقل شوند، تریلی‌هایی وجود دارند که نمی‌توانند مواد غذایی فاسد شدنی‌شان را به فروشگاه‌ها تحویل دهند و کامیون‌های تحویل دهنده کالا نیز پشت ترافیک سنگین خیابان‌ها مانده‌اند.

واضح نیست که چه کسی مسئول این همه خرابی است. آیا کسی از روی عمد دلیل به بار آمدن این همه دردسر و خرابی شده است؟‌ آیا شخصی قصد قتل عام مردم را داشته است یا هدف وی تنها یک فرد ویژه بوده است؟  هیچکس نمی‌داند!

three. کنترل به وسیله تروریست‌ها

تحت نام حملات تروریستی واپسین، ما حملات برلین، نایس، لندن، شارلوتزویل و بارسلونا را به خاطر می‌آوریم که در آن‌ها یک وسیله نقلیه تحت نام یک اسلحه کشتار جمعی استفاده شده بود. مردم قادر اند در جستجوی اسلحه‌ای برای متوقف کردن سرنشینان آن خودروی تروریستی باشند، با اینحال خودرو خودرو چی؟

اتومبیل های خودران آلت دست تروریست‌ها می شوند؟

هم اینک محدودیت‌هایی برای این دست از حملات تروریستی می باشد. آن‌ها نیازمند یک شخص هستند که وسیله نقلیه را براند و خودش را در ریسک مردن قرار دهد. حال اگر چندین خودرو باشند، آن‌ها می بایست از چند راننده بهره ببرند که همه آن‌ها نیز با این ریسک روبرو خواهند بود. اتومبیل های خودران قادر اند این محدودیت‌ها را از در مقابل بردارند. بله،‌ هک یک خودرو نسبتا نیازمند دانش بیشتری از رانندگی یک فرد است با اینحال وقتی شخصی این مهارت را پیشرفت ببخشد، گزینه‌ها ترسناک می‌شوند. آن‌ها قادر اند از روش شبکه جهانی وب خودرو را به اینطرف و آنطرف ببرند،‌ انسان‌ها را پایین بگیرند و یا به فروشگاه‌ها هجوم بیاورند. حال فرض کنید چندین خودرو همراه با هم در این حادثه دست داشته باشند! این حمله می‌تواند در چندین شهر از تمامی جهان، به روش همزمان انجام شود.

اتومبیل های خودران

ما هم اینک می‌بینیم که مجرمان سایبری پول بیشتری را به روش آنلاین می‌دزدند، بدلیل آنکه آن‌ها هرگز نیازی ندارند تا به روش فیزیکی در یک بانک حاضر شوند و دست به سرقت بزنند. آتی‌ی وسایل نقلیه نیز می‌تواند به همین شکل برای تروریست‌ها رفتار کند تا آن‌ها خیلی راحت بر روی مبل راحتی منزل خود بنشینند و دست به کارهای شوم ضد بشریت بزنند.

four. تجمیع معلومات و سرقت

مطمئنا گوگل یک مهلت بزرگ را به همراه اتومبیل های خودران پیش خود متصور شده است. کمپانی‌های تبلیغاتی معلومات عمیقی را در باب ما تجمیع می‌کنند تا قادر باشند تبلیغ‌هایشان را بطور کلی سازگار با خواسته‌های ما بسازند. اتومبیل های خودران نیز قادر اند معلومات متفاوتی را از غول جستجوی جهان به دست آورند.

با بهره برداری از گوگل مپس، گوگل می‌تواند جایی که شما زندگی می‌کنید و می‌خواهید به آن‌ها نقل مکان کنید را بفهمد. اندروید حتی ردیابی بیشتری را در دست گوگل قرار می‌دهد تا بتواند جزئیات نقشه‌ای از هر روزی که به بیرون می‌روید را بکشد. آیا دوچرخه سواری می‌کنید؟ آیا با دوستتان به سواری در خیابان‌ها سرگرم هستید؟ معلومات یک اتومبیل خودران می‌تواند نشان دهد شما به چه مکان‌هایی رفته‌اید. تمامی این‌ها قادر اند اطلاعاتی باشند که بسیاری از تبلیغ کنندگان به آن‌ها علاقه‌مند هستند.

برای شما هم جالب است:   خودروی تسلا نمونه three فاقد هرگونه کلید فیزیکی است!

مفاهیم حفظ حریم خصوصی فارغ از همه چیز برای ترساندن بسیاری از ما کافی هستند. با این وجود گوشی‌های هوشمندی قادر اند هم اینک قادر اند مکان مردم را ردیابی کنند، با اینحال هنوز این موضوع به یک نگرانی عمومی در بین مردم جامعه مبدل نشده است. با اینحال وقتی تمامی این معلومات به ظاهر بی‌ارزش به دست مردم ناخواسته برسد، آنجاست که سو استفاده شروع خواهد شد!

همزمان با اینکه گوگل امکان دارد میلیاردها دلار برای حفظ امنیت اطلاعاتش هزینه کند، این مقدار هزینه‌ای نیست که کمپانی‌های خودروسازی نیز قادر باشند برای این امر پرداخت کنند. آیا میتوانید تعهد دهید که روزی نتوان به اتومبیل‌های نیسان، فورد و یا فولکس واگن نفوذ کرد؟

۵٫ خطای نرم افزاری

نرم افزار حاوی باگ‌هایی است. حتی برنامه‌های کاربردی حیاتی نیز گریبانگیر آن‌ها هستند. هیچ کدی در دنیا نیست.که بتوان ۱۰۰ درصد روی آن حساب کرد. در اینجا متغیرهای فراوانی (از نمونه چگونگی تعامل کد با خرابی سخت افزاری) می باشد که مرتبط به اتومبیل‌ها است و می‌تواند خطراتش نسبتا برای شما حادثه‌آورتر از یک تکه باگ درون رایانه شخصیتان باشد.

اتومبیل های خودران

وقتی که یک سخت نرم افزاری رخ می‌دهد اتومبیل های خودران چه می‌کنند؟ هم اینک آن‌ها به حالت هدایت دستی باز می‌گردند. تنها تحت این شرایط شما باید حتما پشت فرمان خودرو قرار داشته باشید تا حادثه ناگواری رخ ندهد. با این وجود در حال حاضر به ذهن خطور میکند امنیت نرم افزارهای این دسته از اتومبیل‌ها به مکان مستحکمی رسیده است، با اینحال هنوز هم مرگ و میر در اثر خطای نرم افزاری خودروهای بدون راننده می باشد. به آتی فکر کنید. آیا خودروها مشابه به چیزی هستند که الان از آن‌ها استفاده می‌کنیم؟ ما می‌توانیم نمونه‌هایی از آن‌ها را متصور شویم که به جای یک خودرو، بیشتر مشابه به یک اتاق کوچک هستند که شما میتوانید همزمان با اینکه در راه رسیدن به منزل هستید درون آن‌ها تلاش نموده و یا به استراحت هزینه کنید.

حتی اگر هنوز هم پایین اتومبیل مدرن لحظه آتی شما چرخ داشته باشد، به ذهن خطور میکند که دیگر حافظه‌ی شما برای راندن آن یاری نمی‌کند؛ طبیعیست که اگر برای مدت طولانی دست به کاری نزنید آن را فراموش خواهید کرد. این موضوع بیشتر برای جوانان آتی صدق می‌کند؛ چرا که آن‌ها دیگر حتی همین آزمایش قدیمی ما برای رانندگی با اتومبیل‌های چرخ‌دار غیر اتوماتیک را نیز ندارند. بدین ترتیب شما می‌مانید و صفر درصد تجربه رانندگی و جهان پر حادثه‌ی نرم افزار اتومبیل های خودران !

۶٫ خطرات طبیعی

این دسته از اتومبیل‌های با تکیه بر سنسورهایی که دارند قادر اند محیط اطراف را شناسایی کند. لیزرها و دوربین‌ها هر دو تکنولوژی‌هایی هستند که به یک اتومبیل بدون راننده اجازه دیدن می‌دهند. وقتی که سخت افزار خراب شود، توانایی رانندگی خودرو نیز به میزان زیادی کاهش می یابد. نیازی نیست اتفاق خیلی غیر طبیعی رخ دهد تا سخت افزار اتومبیل شما خراب شود؛ به طرز مثال وقتی در حال تردد در جاده هستید، به یک باره سنگی به پایین چرخ‌های اتومبیل شما می‌رود و از آن سمت به سوی سنسورهای تعبیه شده بر روی بدنه پرتاب می‌شود. یا به طرز مثال، یک طوفان یخ می‌تواند تمامی ابزارهای خودرو شما را منجمد کند. بعدش چه می‌شود؟

برای شما هم جالب است:   دوئل بیوک ورانو و ب‌ام‌و مجموعه 1 سدان

از اینرو در آن وقت دیگر اتومبیل شما نمی‌تواند مثل یک انسان حوادث طبیعی را پیش‌بینی کند. حتی علائم تقلبی راهنمایی رانندگی در خیابان نیز قادر اند یک وسیله نقلیه خودمختار را به اشتباه انداخته و منجر به تصادف آن شوند. دانش پژوهان دانشگاه واشنگتن این موضوع را تحت مقاله‌ای با عنوان «Sturdy Bodily-World Assaults on Machine Studying Fashions” مورد بررسی قرار داده است. آن‌ها در تحقیقشان با دستکاری یک تابلو ایست، دلیل شده‌اند یک اتومبیل خودران به اشتباه افتاده و آن تابلو را «حداکثر سرعت مجاز ۴۵ کیلومتر» بخواند. این موضوع خوبی نیست!

اتومبیل های خودران

حال چه کسی پاسخگوی این موضوع است؟ ممکن است نمونه‌های آتی به اندازه کافی هوشمندانه رفتار کنند که نتوان آن‌ها را با علائم تقلبی گول زد. با اینحال باید در نظر داشته باشید که هیچگاه ماشین‌ها نمی‌توانند به خودی خود فکر کنند. آن‌ها با توجه به آنکه به چه نحو مهندسان نرم افزاری برایشان برنامه ریزی کرده‌اند درک می‌کنند و این سیستم درک نیز قابل دستکاری خواهد بود!

۷٫ تصمیمات بیشرمانه

شما در وضعیتی هستید که باید بین پایین گرفتن یک عابر پیاده و یا کشتن خودتان یکی را برگزینید. ممکن است عده ای از شما گزینه‌ی دوم را انتخاب کنید، با اینحال ما نمی ‌خواهیم هیچ کسی در اینجا کشته شود؛ می‌خواهیم همراه با تمامی انسان‌های کره خاکی زندگی کنیم.

اتومبیل های خودران

اگر کشتن عابر پیاده را نیز انتخاب کرده‌اید که باید بگوییم این یک فاجعه است! ممکن است حتی عضو های خانواده‌تان نیز عابر را سرزنش کنند، با اینحال وجدان ناآرام شما هیچگاه دست از سرتان بر نخواهد برداشت.

با اینحال در باب اتومبیل های خودران موضوع دارای اختلاف است. دیگر انتخاب با شما نیست. مطمئنا خودرو کشتن عابر را انتخاب خواهد نمود و شما نیز همان احساس گناه شبیه به را می‌کنید و در بیشتر مواقع خودتان را از این بابت سرزنش خواهید کرد. ممکن است اگر پیشرفت نرم افزاری خودرو بهتر انجام می‌گرفت هیچ کس در اینجا نمی‌مرد و یا هیچگاه برای اتفاقی که افتاده است سرزنش نمی‌شدید!

آیا باید در یک اتومبیل خودران احساس امنی داشته باشیم؟

تمامی این سناریو‌ها به کنار، وقتی با یکی از دوستانمان سرگرم سواری هستیم، در یک تاکسی نشسته‌ایم یا وارد یک اتوبوس عمومی می‌شویم ما می‌توانیم احساس امنیت بیشتری داشته باشیم. ما باید به این خودروها کمی اعتماد کنیم. ما باید به نرم افزار قابل قابل اعتمادی تکیه کنیم. ما بر این باوریم که تولیدکنندگان این اتومبیل‌ها، مکان‌هایی که می‌رویم را ذخیره نمی‌کنند و آن‌ها را به کمپانی‌ها نمی‌فروشند. ما به حفظ امنیت سایبری این تولیدکنندگان باور داریم،‌ آن‌ها پیوسته در تلاش اند معلومات وسایل نقلیه ما را از هکرها در امان نگه دارند.منبع

به این پست امتیاز دهید.
پسندیدم۰خوشم نیومد۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.


تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات