به نوشته اخبار خودرو با استناد به گفته سایتهای اینترنتی

کمپانی استارتاپ لیلیوم در آلمان قرار دارد و تکنولوژی پیچیده‌ی هواپیماهای عمود پرواز را با نیت تولید خودروهای برقی پرنده، به خدمت گرفته است.

مهندسان لیلیوم مدت فراوانی نمیگذرد که اعلام کرده‌اند که تست‌های عملی کالا خود را با موفقیت به انتهای رسانده‌اند. این هواپیما، اولین وسیله‌ی هوانوردی جهان است که با نیروی محرکه الکتریکی، رفتار بلند شدن و فرود آمدن عمودی (VTOL) را انجام می‌دهد. این نمونه‌ی ابتدایی، هنوز توانایی حمل ۲ سرنشین دارد؛ با اینحال به‌صورت کنترل از راه دور تست شده است. کمپانی لیلیوم، چند ماه قبل از برنامه‌ی خود برای تولید یک هواپیمای برقی عمود پرواز، با نشریات صحبت کرد و اکنون، خبر از تولید تجاری آن تا یک سال دیگر می‌دهد.

این هواپیما، حاوی ۳۶ موتور الکتریکی کوچک است که ۱۲ عدد از آن‌ها روی هر یک از بال‌ها قرار گرفته‌اند و برای مانور این وسیله و دور زدن‌ آن هم کاربری دارند. رفتار بلند شدن و نشستن هواپیما، به وسیله رایانه و بطور کلی اتوماتیک انجام می‌شود. نهایت سرعت هواپیمای لیلیوم، ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت خواهد بود و می‌تواند با یکدفعه شارژ نزدیک به ۳۰۰ کیلومتر را طی کند. لیلیوم از ایمنی کالا خود اطمینان دارد و برای هرکدام از ۳۶ موتور، ابزارهای جداگانه‌ای قرار داده است تا در صورت خرابی یک قسمت، باقی موتورها به فعالیت خود ادامه دهند. باتری‌های این هواپیما نیز در چند گروه دیزاین شده‌اند.

لیلیوم هوایپمای عمو پرواز Lilium VOTL

آنچه بیش از همه ابتکار کمپانی لیلیوم را دلنشین جلوه می‌دهد، امکان بهره برداری از آن به نوعی یک وسیله‌ی حمل و نقل شهری است. از سویی دیگر، این وسیله می‌تواند مثل برند تسلا که مشوق صنعت خودروی جهان در تولید خودروهای الکتریکی بود، پیش‌درآمدی بر تولید هواپیماهای برقی با هزینه‌ی تولید پایین و بدون آلودگی محیط باشد.

برای شما هم جالب است:   آکورا به مالکان NSX اجازه بازدید از مراحل ساخت این خودرو را می‌دهد

دانیل ویگناند، مدیر و صاحب کمپانی لیلیوم بیان می کند:

علاقه‌ی جامعه‌ی جهانی به بهره برداری از وسایل حمل و نقل، که حداقل آلایندگی را بهمراه داشته باشند، هر روز بیشتر می‌شود. آلودگی صوتی و ترافیک خودروهای حال حاضر، محیط شهرهای ما را ناخوشایند کرده است. هواپیمای لیلیوم محیط زیست را آلوده نمی‌کند و از این نظر، کم‌مانند است. غیر از پاک بودن، این وسیله به حداقل فضا جهت فرود و بلند شدن نیاز دارد.

لیلیوم هوایپمای عمو پرواز Lilium VOTL

کمپانی لیلیوم، بعد از تست موفقیت‌آمیز کالا دوسرنشینه‌ی خود، دیزاین یک ورژن‌ی ۵ صندلی و خوب استفاده به نوعی تاکسی هوایی را شروع کرده است. هزینه نهایی هواپیمای لیلیوم هنوز واضح نیست.

در فیلم کوتاه انتهای این نوشته، تماشاگر‌ی تست هواپیمای عمود پرواز لیلیوم باشید.

دانلود با کیفیت ۳۶۰p   ۷۲۰p   ۱۰۸۰pمنبع

 • برچسب ها:
  مطلب قبل و بعد
  مطالب مشابه

  شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

  - کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
  - آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد