خبری از خبرگزاریهای مرتبط با خودرو برای شما انتخاب کرده ایم تحت عنوان “رکاب – توقف موقت ثبت سفارش خللی در مسیر واردات ایجاد نمی کند” که پیشتر بدان میپردازیم.

به نوشته پایگاه خبری«عصرخودرو» با استناد به گفته روابط‌عمومی سازمان پیشرفت تجارت ایران، علی علی‌آبادی‌فراهانی، اظهار داشت: از نمونه وظایف و مسئولیت دولت‌ها، تدوین  مقررات و ضوابط مرتبط با امر تجارت خارجی است و اگر از آنچه که در زمینه واردات و صادرات در کشور اجرا میشود بی‌اختلاف بگذرند، امکان دارد کارهای سویی در لطمه به تولیدات داخلی، لطمه به اشتغال و یا بی ثباتی در سیاست‌های مرتبط با مارکت سرمایه، پول و ارز داشته باشد و اکثر دولت‌ها به باعث قانون های مرتبط، موظفند در این گونه موارد نظارت ضروری را بعمل آورند و در صورت نیاز ضوابط و مقررات اصلاحی وضع نمایند.

وی به علاوه از طرف دیگر در باب محدودیت ثبت سفارش به نیت کنترل نرخ ارز گفت: با اینکه با توجه به بررسی‌های اقتصادی نرخ ارز هم مانند هر کالایی متأثر از میزان تقاضا و ارائه آن در مارکت است و اینگونه اعمال می تواند مؤثر باشد، لکن توقف ثبت سفارش صرفاً به دلیل کنترل نرخ ارز نبوده است.

مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات با رد کردن استنباط انحصار از این ایده خاطر نشان کرد: این ایده هیچ نوع انحصاری بوجود نیاورده است حتی در مقایسه با دوره شبیه به سالهای قبلی، فضا نبردی‌‌تر نیز شده است، چونکه واردات ۵ ماهه خودرو از لحاظ تعداد و ارزش نسبتا بالاتر از دورۀ شبیه به سال قبلی، بوده و این حجم از واردات خودرو به وسیله بخش خصوصی اکتیو که همان نمایندگان رسمی هستند، انجام شده است.

برای شما هم جالب است:   هشت تکنولوژی برجسته در کنفرانس خودروی فرانکفورت

وی تأکید کرد در این خصوص مشورت‌های ضروری صورت گرفته است و با اخذ مشورت از صاحبنظران و صاحبنظران، منافع ملی بصورت شفاف و قابل بررسی، لحاظ شده است.

علی‌آبادی تصریح کرد، با اینحال اگر نمایندگی‌های رسمی قبل از ثبت سفارش و اخذ مجوز واردات تعهداتی را برای خریداران بوجود آورده باشند و در این خصوص مصرف‌کنندگان از اینگونه نمایندگی‌ها شکایت داشته باشند، مطمئناً به تخلف اینگونه نمایندگی‌های رسمی رسیدگی و در صورت اثبات تخلف، مجوز نمایندگی ابطال می‌گردد و قاعدتاً شاکیان قادر اند شکایت خود را از سازمان پشتیبانی از استفاده کنندگان و تولیدکنندگان پیگیری نمایند.

هم اینک از محل ثبت سفارش‌های انتهای سال قبلی و four ماهه اول سال واردات در حال انجام است و ثبت سفارش‌های انجام شده همه حاوی اعتبار ۶ ماهه از تاریخ ثبت هستند و تا دی ماه و بعد از آن هم امکان واردات با ثبت سفارش هایی که بعد از ابلاغ ضوابط تازه اجرا میشود، نیز است.

وی  گفت: روند واردات تشکیل شده از مراحل مختلف است از نمونه «ثبت سفارش»، «خرید کالا»، «حمل»، «ترخیص»، «ارائه به مارکت» و «توزیع» و این روند از ثبت سفارش کالا شروع می شود که حاوی اعتبار ۶ ماهه از تاریخ ثبت است و متقاضی واردات مهلت انجام امور مربوطه را دارد و همچنینً هیچ‌گونه تضادی با سری اختیارات و مسئولیت‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت ندارد.

از اینرو، توقف موقت ثبت سفارش خللی در مسیر واردات بوجود نمی‌آورد چونکه هم اینک ثبت سفارش‌ها از تاریخ ثبت ۶ ماه اعتبار دارند و لذا می‌توان در مقاطعی برای برنامه ریزی دقیق‌تر و پرهیز از ثبت سفارشی که باعث ایجاد تعهد برای متقاضیان واردات می کنند، درمقایسه با توقف ثبت سفارش اقدام نمود.

برای شما هم جالب است:   تولید لوتوس در جیلی چین محتمل است

برای آشنایی با اختیارات وزارت صنعت، معدن و تجارت در این خصوص کفایت می کند منتقدین محترم توجهی به قانون های  مقررات واردات و صادرات، پشتیبانی از حقوق مصرف‌کنندگان و قانون ارتقای کیفی تولید خودرو، آئین‌نامۀ ضوابط فنی واردات خودرو، بند ۶ ابلاغیۀ دی‌ماه ۱۳۹۵ معاون اول محترم ریاست جمهوری و مدیرعامل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و دیگر مصوبات قانونی و مقرراتی دیگر داشته باشند تا به اختیارات وزارت صنعت، معدن و تجارت در این خصوص آشنا شوند.

ایشان در انتهای، در خصوص ادعای ایجاد رانت برای عده‌ای اظهار داشت: رانت در شرایطی ایجاد می‌شود که با فعالان اقتصادی به روش تبعیض‌آمیز برخورد شود که درباره این مثال ویژه بدین‌گونه رفتار نشده است، اگر هم منظور سواستفادۀ ممکن عده ای وارد‌کنندگان از محیط موجود است که ابزار‌های نظارتی مرتبط آگاهی رسانی کرده‌اند در صورت هرگونه سو ‌استفاده‌ای در این خصوص برخورد قانونی خواهد شد.

با امید به اینکه خبر “رکاب – توقف موقت ثبت سفارش خللی در مسیر واردات ایجاد نمی کند” مورد بهره برداری شما علاقه مندان به خودروهای داخلی قرار گرفته است.

منبع

 • برچسب ها:
  مطلب قبل و بعد
  مطالب مشابه

  شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

  - کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
  - آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد