به نوشته اخبار خودرو با استناد به گفته سایتهای اینترنتی

روز قبلی در پیست سرعت مستقیم تگزاس، فورد GT نمونه ۲۰۰۶ موفق شد به رکوردی تاریخ‌ساز دست ‌یابد که ممکن نیست به سادگی شکسته شود. این خودرو به سرعت ۴۷۲.۵ کیلومتر بر ساعت رسید که بالاترین میزان ثبت‌شده برای یک خودروی سواری است.

این ایام همه از فورد GT نمونه ۲۰۱۷ یاد می‌کنند که تحویل محدود آن در آمریکا شروع شده است؛ با اینحال انگار دود از کنده بلند می‌شود و نمونه ۲۰۰۶ برنامه ریزی شده است بازهم خبرساز باشد. پیست مشهور تگزاس مایل (Texas Mile) مدت فراوانی نمیگذرد که رکورد سرعت ۲۹۳.۶ مایل بر ساعت، برابر با ۴۷۲.۵ کیلومتر بر ساعت را برای GT نمونه ۲۰۰۶ ثبت کرده که بالاترین سرعت تاریخ خودروهای سواری جهان، در مسافت ۱ مایل (۱۶۰۰ متر) است.

مدلی که موفق شد به این سرعت دست یابد، به وسیله تیم موتوراسپرت M2K تکمیل شده بود. پیشرانه‌ی ۸ سیلندر و ۵.۴ لیتری این خودرو با یک سیستم کنترل قدرت (ECU) بهینه‌سازی شده‌ موسوم به MoTeC M800 کار می‌کند که با توربوشارژ غول‌پیکر آن هماهنگ است و بهره برداری از قدرت نهایی  ۲۵۰۰ اسب بخار را ممکن می‌کند. کمپانی NCS مساله بزرگ کالیبره کردن این قدرت، تنظیم موتور و دیزاین سیستم برق آن را عهده‌دار بوده است و کمپانی مهندسی آلمان (Ahlman Engineering)  تنظیم سیستم تعلیق و فنربندی را به‌خوبی انجام داده و کیت بدنه‌ی آیرودینامیک این خودرو را نیز بهینه‌سازی کرده است.

این رکورد تازه در گینس ثبت شده و سرعت ۴۵۶ کیلومتر بر ساعت  قبلی را با اختلاف زیادی شکسته است.  جالب اینجا است که رکورد قبلی هم متعلق به یک فورد GT نمونه ۲۰۰۶ بود که در باند پرواز مرکز فضایی کندی ثبت شد. از اکتبر ۲۰۱۲ تا اینجای کار ابرخودروهای فراوانی برای شکستن این رکورد تلاش کرده بودند، با اینحال این افتخار به تیم M2K رسید.

برای شما هم جالب است:   حضور هوندا سیویک تایپ R تولیدی در ژنو

پیست تگزاس مایل، در حقیقت بخشی از آزادراه ویکتوریا در این ایالت است که از سال ۲۰۰۳ پذیرای مسابقات سرعت و مردم مستقل به آزمودن خودروهای خود بوده و ثبت رکورد در آن قوانین مخصوصی دارد. اتفاق تگزاس مایل به مدت سه روز پشت سر هم در ماه مارس هر سال انجام می‌شود و در تست سرعت مسیر ۱ مایل (۱۶۰۰ متر)، کمپانی‌کنندگان می بایست از حالت سکون به نهایت سرعت در انتهای مسیر برسند؛ با اینحال در مسافت نیم مایل نیز  سرعت خود را به صفر برسانند. رکورد خودروهای مختلف در وب‌سایت رسمی تگزاس مایل ثبت شده و در معرض علاقه‌مندان است.

ford gt standard

سال قبلی نیز خودروی فورد تیم M2K توانسته بود به فاصله سرعت ۴۵۰ کیلومتر بر ساعت دست‌یابد، با اینحال موفق به شکستن رکورد جهانی نشده بود. این درحالی است که بوگاتی شیرون به دلیل نوع تایرهای استاندارد آن به سرعت ۴۲۰ کیلومتر بر ساعت محدود شده و هنسی ونوم GT، در مسافتی بیش از ۱ مایل موفق شده است به سرعت ۴۳۲ کیلومتر بر ساعت دست‌ یابد. مهندسین M2K و تیم تیونینگ NCS قول داده‌اند دست از بهینه‌سازی فورد GT برندارند و برای شکستن رکورد خود تلاش کنند.

در انتهای این نوشته، توصیه می‌کنیم تماشای فیلم کوتاه دیدنی حضور خودروی M2K در تگزاس مایل و ثبت رکورد ۴۷۲.۵ کیلومتر بر ساعت را ازدست ندهید.

دانلود با کیفیت ۳۶۰p   ۷۲۰p   ۱۰۸۰pمنبع

 • برچسب ها:
  مطلب قبل و بعد
  مطالب مشابه

  شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

  - کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
  - آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد