به نوشته سایت رکاب و با استناد به گفته دیجی لند

سریع ترین قطار دنیا اخیرا در پایتخت چین شروع به انتقال مسافران کرده است؛ پیشتر به عرضه این ترن و دیگر قطارهای تندرو تمامی جهان می‌پردازیم.

از در سالهای گذشته بود که سیستم حمل و نقل چین به داشتن سریع ترین قطار دنیا مشهور بوده است، با اینحال وقوع تصادفی بین دو قطار تندرو (Bullet Practice) در سال ۲۰۱۱ که منجر به کشته شدن ۴۰ نفر و زخمی شدن ۲۰۰ مسافر دیگر شد، مدیران این کشور را وادار کرد که سرعت قطارهای سریع‌ السیر مورد بهره برداری را از ۳۵۰ به ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت کاهش دهند.

بعد از گذشت حدود ۷ سال از این موضوع، مسئولین چینی تصمیم گرفتن که از نو رکورددار شوند و نسل بعدی ترن‌های تندرو را مورد بهره برداری قرار دهند؛ به نوشته شین‌هوآ (Xinhua)، خبرگزاری رسمی دولت چین، ترن ساخته‌شده که سریع ‌ترین قطار دنیا محسوب میشود، دوشنبه هفته قبلی با جابه‌جایی مسافران در خطوط بین‌شهری پکن-تیانجین کار خود را شروع کرده است.

خدمات این قطار تندرو که اسم “Fuxing” به معنای «احیای مجدد» برای آن انتخاب شده است، تا کمتر از یک ماه دیگر گسترده‌تر شده و مسافران را با سرعت ۳۵۰ کیلومتر بر ساعت، بین پکن و شانگهای جابه‌جا خواهد نمود. با این وجود با توجه به معلومات منتشرشده به وسیله خدمات خبری شین‌هوآ، عنوان سریع ترین قطار جهان به دلیل توانایی رسیدن به حداکثر سرعت ۴۰۰ کیلومتر در ساعت به قطار تندرو Fuxing اختصاص داده شده است.

کمتر از سه ماه پیش بود که قطار سریع السیر Fuxing برای نخستین بار عرضه شد و در تاریخ ۵ ام مرداد ماه سرعت حداکثر آن بصورت رسمی تست شد. بر بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده، سریع ترین قطار دنیا هر روزه ۷ بار مسیر رفت و برگشت میان پکن و شانگهای را طی می‌کند و لحظه ضروری برای این جابه‌جایی را که در قبلی با سرعت ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت، ۵ ساعت به طول می‌انجامید، به four.5 ساعت کاهش می‌دهد.

برای شما هم جالب است:   تیگو 7 به وسیله مدیران خودرو به روش رسمی معرفی شد

برای درک بهتر توانایی قطار فوق‌سریع ساخته‌شده، ضروری است بدانید که حداکثر سرعت قطارهای تندرو کمپانی‌ راه‌آهن آمریکایی «امتراک» (Amtrak) تنها ۲۴۱ کیلومتر بر ساعت است و نیمی از ترن‌های این کمپانی در آمریکا، با سرعت‌هایی کمتر از ۱۶۱ کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کنند.

سریع ترین قطار دنیا در چین مسافران را با سرعتی باور نکردی جابه‌جا می‌کند!

برنامه‌هایی از سیستم‌های حمل و نقل دیگر هم وجود دارند که قول سفرهایی مافوق سریع را به مسافران می‌دهند، با اینحال تا عملی شدن آن‌ها لحظه فراوانی باقی مانده است.

تحت نام مثال، اخیرا تست‌هایی برای تولید قطار سریع السیری با حداکثر سرعت ۵۰۰ کیلومتر بر ساعت، در ژاپن در حال انجام است؛ با این وجود این قطار که از تکنولوژی مَگلِو (Maglev) و نیروی الکترومغناطیسی برای شناور ماندن بر روی ریل و حرکت ساده تر بهره میبرد، تا ده سال دیگر در سیستم مسافربری ژاپن قرار نخواهد گرفت. کارآفرین میلیاردر، ایلان ماسک هم با توصیه فرضیه‌ی هایپرلوپ (Hyperloop) برای جابه‌جایی مردم با حداکثر سرعت ۱۲۲۰ کیلومتر بر ساعت در مسیری لوله‌ای شکل، قدم‌های بزرگی در راه پیشرفت‌ی سیستم‌های حمل و نقل فوق‌سریع برداشته است؛ با این وجود این فرضیه هنوز در مراحل ابتدایی تست قرار دارد.منبع

 • برچسب ها:
  مطلب قبل و بعد
  مطالب مشابه

  شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

  - کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
  - آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد