کد خبر : 15001
تاریخ انتشار : جمعه ۱۱ فروردین ۱۳۹۶ - ۹:۳۹
34 views بازدید

کت و شلوار با کفش کتانی! نقدی بر دیزاین دنا+

به گزاری اخبار خودرو با استناد به گفته سایت پدال در دی‌ماه سال ۱۳۹۵، کمپانی ایران‌خودرو از نمونه تازه دنا با اسم «دنا+» پرده گشود.با استناد به اختلاف‌های بوجود آمده در این نمونه با نمونه قبلی دنا، به ذهن خطور میکند سه هدف عمده در این برنامه دنبال شده:اول اختلاف بیشتر و تمایز بدنه با نمونه‌های سمند، چرا که بدنه دنا در ساختار اصلی شکل‌دهنده […]

به گزاری اخبار خودرو با استناد به گفته سایت پدال

در دی‌ماه سال ۱۳۹۵، کمپانی ایران‌خودرو از نمونه تازه دنا با اسم «دنا+» پرده گشود.
با استناد به اختلاف‌های بوجود آمده در این نمونه با نمونه قبلی دنا، به ذهن خطور میکند سه هدف عمده در این برنامه دنبال شده:
اول اختلاف بیشتر و تمایز بدنه با نمونه‌های سمند، چرا که بدنه دنا در ساختار اصلی شکل‌دهنده نمای جانبی با نمونه‌های قبلی سمند یکسان بود. این کار در نمای جانبی بابا افزودن جسورانه چند خط اریب که با شیب زیاد و زوایای تند در بالا و پایین درها برنامه بدنه را می‌شکنند و نیز با تغییر شکل در قسمت انتهایی شیشه‌های جانبی که با یک قاب کروم چشمگیر اجین شده انجام شده است.

دومین هدف چنان‌که از تفاوت بوجود آمده برمی‌آید بهره برداری از المان‌های اسپرت می‌باشد که شامل آنتن کوسه‌ای به رنگ مشکی، آینه‌های جانبی دارای اختلاف، رنگ مشکی قطعهٔ پایین پلاک جلو و به علاوه از طرف دیگر شکل خاص و خشن چراغ‌های نئون در سریٔ چراغ‌های اصلی جلوست.

dena

dena

dena
سومین هدف را می‌توان ارتقای ابزارهای و افزودن قابلیت ها مورد تقاضای بازار ازجمله دو کیسه هوای جانبی و سانروف دانست.

با اینحال آنچه در ایجاد سریٔ این تفاوت در خودرو مورد توجه قرار نگرفته هماهنگی و تناسب بین آن‌ها و نیز هماهنگی آن‌ها با برنامه کلی و تاریخچهٔ خودرو دناست. وقتی‌که دنا در سال ۱۳۹۰ رونمایی شد، کمپانی تولید کننده با آگهی زیاد اصرار داشت آن را به نوعی یک خودرو لوکس معرفی کند، با اینحال اکنون شاهدیم که در دنا+ رویه متفاوتی دنبال شده که با این وجود اگر این تغییر جهت به‌خوبی انجام می‌شد، انتقاد کمتری به آن وارد بود، متأسفانه در دنا+ می‌بینیم که تفاوت بوجود آمده نه‌تنها با تاریخچه کالا پیوستگی و ارتباطی ندارند حتی همراه با یکدیگر نیز سری‌ای ناموزون را ایجاد کرده‌اند.

برای شما هم جالب است:   عصر خودرو - خروج از کمای صادراتی با هم کاری‌های خارجی؟

dena
فرضیه ابتدایی برای ایجاد خطوط شیب‌دار عمیق در نمای جانبی را می‌توان با خطوط شکل‌دهنده چهره خودرو در جلو مرتبط دانست، با اینحال متأسفانه این فرضیه به‌خوبی به حقیقت مبدل نشده؛ زه کرومی و انحنای بوجود آمده در شیشه‌های جانبی عقب هیچ تناسب و رابطه معنایی با خطوط و زوایای تیز روی بدنه ندارند و غیر از این باعث شده‌اند خلأ فراوانی در انتهای درب عقب ایجاد شود و اندازه و فرم شیشه عقب درمقایسه با در عقب بطور کلیً نامتناسب و خسته کننده باشد. با این تغییر ابعاد کوچک چرخ‌ها نیز بیش از قبلی جلب‌توجه می‌کند.

dena

dena
در نمای جلو تغییر رنگ قطعه میانی جلوپنجره به رنگ مشکی و برنامه تازه چراغ‌ها ظاهری تهاجمی و اسپرت به خودرو داده‌اند، غافل از این‌که در نمای عقب حتی از ساده‌ترین المان‌ها مانند اسپویلر یا دیفیوزر سپر که هر فرد علاقه‌مند به برنامه‌های اسپرت به سادگی به اتومبیل خود اضافه می‌کند دریغ شده. چه این‌که دیزاین درست و محاسبه‌شده این قطعات به وسیله کمپانی تولید کننده می‌موفق شد واقعاً در عملکرد خودرو تأثیر مثبت داشته باشد. با این وجود ممکن است طراحان یا مدیران در نظر داشته‌اند که خودرو در نمای جلو اسپرت در نمای عقب لوکس به نظر برسد و به‌این‌ترتیب با یک تیر دو نشان بزنند!

dena

dena
از رینگ‌های تکراری که ایران‌خودرو حتی در نمونه‌ای که برای بار نخست رونمایی می‌شود زحمت تعویض آن‌ها را با یک برنامه تازه نکشیده، می‌گذریم و وارد خودرو می‌شویم.

ikco-dena-plus-9

اینجا دنا را می‌بینیم که در آن افزودن یک قطعه پلاستیکی جدا از رودری در انتهای شیشه‌های جانبی عقب، منظرٔ بدیعی را ایجاد کرده! قاب‌های چوبی براق روی کنسول میانی و درها نیز هارمونی اعجاب‌آوری با چهره اسپرت و تهاجمی جلو و خطوط شارپ نمای جانبی رقم می‌زنند …

برای شما هم جالب است:   رکاب - گزیده اخبار هر روزه پایگاه خبری «رکاب» (۶ آذر ۹۶)

dena
ممکن است بی‌راه نباشد اگر دنا+ را به کسی تشبیه کنیم که کت و شلوار را با کفش کتانی پوشیده، درحالی‌که همان پیراهن و شلوارهای قدیمی دههٔ چهل و پنجاه بسیار آبرومندانه‌تر و زیباتر به چشم می آیند؛ به نمونه‌های مختلف پیکان توجه کنید:
پیکان کار به نوعی ارزان‌ترین نمونه با این قالپاق‌های کوچک حاوی داشبورد و رودری هایی ساده از نوع پلاستیک مشکی بود.

پیکان
پیکان دولوکس که داشبورد و قطعهٔ بالایی رودری های آن از چوب ساخته می‌شدند، حاوی قطعات کرومی تزئینی در بدنه و این قالپاق‌های دلچسب بود. نمونه اتوماتیک هم با همین برنامه معرفی می‌شد.

پیکان
و پیکان جوانان که روی بدنه آن به‌جای قطعات کرومی، خطوط موازی مشکی رنگ نقش بسته بودند و با رینگ‌های دارای اختلاف بدون قالپاق ظاهری اسپرت یافته بود. این نمونه با یک موتور حجیم‌تر و قدرتمندتر تجهیز به دو کاربراتور معرفی شد.

پیکان

پیکان
حتی عکس ها تبلیغاتی هم در فضاهای دارای اختلاف و متناسب با کالا تهیه شده و بسیار تأثیرگذار بودند.

با اینحال در باب دنا+، با استناد به رقم اعلام شده به نوعی هزینهٔ انجام این برنامه، کمپانی تولید کننده می‌موفق شد با استناد به شیوه متفاوتی به شرح پایین رفتار کند:
۱ – تمرکز بیشتر بر رفع مشکلات کیفی موجود و ارتقای مداوم کیفیت کالا تا رسیدن به سطح مطلوب برای نسل دوم
۲ – تلاش بیشتر برای دست‌یابی به تکنولوژی‌های روز به‌خصوص درزمینهٔ ایمنی و مصرف سوخت
۳ – معرفیٔ دو ورژنٔ دارای اختلاف با گرایش لوکس و اسپرت از نمونه فعلی با تفاوت جزئی و کم‌هزینه، با اینحال معناگرا، هماهنگ و هدفمند
ورژنٔ لوکس می‌تواند با گسترش قابلیت ها رفاهی و ایمنی و به علاوه از طرف دیگر کیفیت مطلوب به سادگی به رقیب توانایی برای عده ای از خودروهای بی‌هویت و بی‌کیفیت چینی موجود در بازار مبدل شود.
۴ – برنامه‌ریزی برای معرفی نسل دوم دنا با سطح بالاتری از استانداردها و یک بدنه بطور کلیً تازه و جایگزینی نسل حاضر با نسل دوم

در انتهای ضمن این‌که یادآور می‌شویم تلاش کمپانی تولید کننده در جهت افزایش کالا دنا و معرفیٔ نمونه تازه با گسترش قابلیت ها ایمنی حرکتی مثبت و امیدوارکننده است، امیدواریم این کالا با هزینه عادلانه در دست مصرف‌کنندگان قرار گرفته و در آتیٔ نزدیک بیننده دیزاین و تولید اتومبیل‌هایی دلچسب و شایستهٔ مردم ایران به دست تولیدکنندگان ایرانی باشیم.

به امید سربلندی ایران عزیز
مصطفی حسنیمنبع

به این پست امتیاز دهید.
پسندیدم۰خوشم نیومد۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.


تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات